Evlenen her 4 çiftten biri boşanıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi (ERREM) Müdürü Öğretim Görevlisi Mustafa Atak, toplumda boşanmaların artış gösterdiğini ifade ederek; “Evlenen her 4 çiftten biri maalesef boşanıyor” dedi.
Verdiği bilgilerde ERREM Müdürü Atak, toplumun yapı taşı olan ailenin sorunlarının giderilmesi ile evli çiftlere rehberlik hizmetinin verilmesini sağlayan ve ERREM’in yürüttüğü ‘Evlilik Okulu Projesi’nin, artan boşanma olaylarının önüne geçilmesi bakımından son derece önemli olduğunu belirterek şunları paylaştı: “Türkiye’de son 10 yılda boşanma oranlarındaki artış oranı yaklaşık yüzde 40’tır. 2015 yılında ülkemizde 131 bin 830 çift, Kayseri’de 2 bin 611 çift boşanmıştır. Evlenen her 4 çiftten biri maalesef boşanıyor. Boşanma nedenlerine baktığımızda yaklaşık yüzde 80’i şiddetli geçimsizlik kaynaklıdır. İletişim kopuklukları, hayata hazır olamamak ve benzeri nedenler de boşanmalara yol açmaktadır. Bu kapsamda gençlerin evlilik öncesi bilinçlendirme eğitimlerine ihtiyacı olduğunu düşündük. Bu düşünceden hareketle kapsamlı bir evlilik eğitimi vermeye karar verdik. Daha önce 2011’de ve 2014’te evlilik eğitimleri düzenlemiştik. Şimdi tüm öğrenci ve personeli hatta üniversite dışını da kapsayan eğitimlerle gençlere sertifikalı bir evlilik okulu programı oluşturduk.” 
 
“400 KAYDIMIZ VAR”
 
Evlilik Okulu Projesi’ne online olarak kayıt aldıklarını bildiren ERREM Müdürü Atak; “Bugün itibariyle yaklaşık 400 kaydımız var. İlgi çok fazla. Önemli isimler bu eğitimi verecekler. Bu kadar kapsamlı ‘Evlilik Okulu’ üniversitede bir ilk olacak. Amacımız üniversite öğrencilerinin öğrencilik döneminde evlilik ve aile konularında bilinçlenmesi. Hatta evlilik konularının son sınıf öğrencilerine 2 saat-dönemlik bir ders olarak YÖK tarafından üniversitelere konulması zorunlu ders olarak kabul edilmesi” ifadelerinde bulundu. ÖZEL HABER: KAAN AKBAŞ

A+ A-