ERÜ’ de Bilişim Teknolojileri hakkında söyleşi yapıldı.

ERREM tarafından düzenlenen ‘Psikoloji ve Kariyer Günleri’ kapsamında “Bilişim Teknolojileri ve Biz” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Haber- fotoğraf: Elif Karsavran

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERREM) tarafından gerçekleştirilen Psikoloji ve Kariyer Günleri çerçevesinde hazırlanan söyleşiye konuşmacı olarak Netcom Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Memiş katıldı. Programı ERREM Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Atak, akademisyenler ve öğrenciler de büyük ilgiyle dinledi. Kendi özgeçmişinden bahseden Oğuz Memiş, lise iki yıllarında kaldığı öğrenci yurdunda müdürlük yaptığını söyleyerek sıra dışı bir kişiliği olduğunu dile getirdi. Memiş, “ Üniversite bittikten sonra ticaret işine girdim yabancı dil yayınları satan bir kitap evi sonra onun içinde bir bilgisayar işi yapmaya başladık.  Maddi yönden eksiklerimiz vardı ama medeni cesaretimiz ve özgüvenimiz tamdı. 1986 yılında Kayseri’ye bilgisayar işini bu vesileyle ilk biz getirdik” şeklinde konuştu.  

“Türkiye’nin 2. İnternet servis sağlayıcılığını Kayseri’de gerçekleştirdik”

Kayseri’ye internet çekmek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ)  başvuruda bulunduğunu ve zor şartlar altında Kaynet adı altında internet servis sağlayıcısı açtıklarının dile getiren Oğuz Memiş , “O dönemde Türkiye’de sadece TÜBİTAK ve ODTÜ’nün sitesi vardı. Türkiye’de internet servis sağlayıcı olarak müracaat dosyasında bir numarada Superonline, iki numarada Kaynet vardı. Türkiye’nin 2. İnternet servis sağlayıcılığını Kayseri’de biz gerçekleştirdik. 12 yıl kadar devam ettirdik.” diye konuştu.  Memiş son olarak, Türkiye ‘de İnternet kullanımlarına bakıldığında %70’in üzerinde olduğuna ve internetin aile yaşantısına, yaşam tarzına ve hatta kişilik değişikliğine önemli etkilerinin olduğuna da dikkat çekti. Program ERREM Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Atak’ın Oğuz Memiş’e plaket ve kitap takdimi ile sona erdi.

   

A+ A-