Anadolu Ajansı

Erciyes Üniversitesi ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları (KAYMEK) işbirliğiyle açılan ''Evlilik Okulu''nda, evlenme hazırlığındaki gençler ve evlilere eğitim veriliyor.

Erciyes Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (ERREM) tarafından düzenlenen ve KAYMEK'in ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim programı, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen seminerle başladı. Yoğun ilginin olduğu evlilik okuluna, 400 civarında başvuru yapıldı ancak salon kapasitesine göre 250 kursiyer kabul edildi. 

Kadın katılımcı sayısının fazla olduğu eğitim programında evlilik hazırlığındaki gençler ve yeni evlilere, ''evliliğe hazırlık, evlilikte eş seçme, evlilik psikolojisi, evlilikte iletişim ve sorun çözme, evlilikte mutluluk, anne-baba olmaya hazırlık'' konularında eğitim veriliyor. 

20 saat sürecek eğitim programı sonunda başarılı kursiyerlere sertifika verilecek. KAYMEK Genel Müdürü Canan Hançerlioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplumda huzurlu aile yapısının kurulmasına katkı sağlamak için böyle bir program düzenlediklerini bildirdi. 

Eğitim programına yoğun ilgi olmasının kendilerini sevindirdiğini ifade eden Hançerlioğlu, şunları söyledi: 

''Aile toplumun en küçük parçasıdır. Toplumun huzur ve mutluluğu da ailenin huzur ve mutluluğuna bağlıdır. Ailenin huzurlu bir yapıda oluşması ise doğru eş seçimi ve eşlerin bu konuda bilinçli olmasıyla ilişkilidir. Bu amaçla evlilik öncesi seminerler düzenledik. Programın tamamını dinleyen katılımcıların daha sağlıklı aileler kuracaklarını ümit ediyoruz. İnsan neden evlenir? Eş seçimi, evlilik psikolojisi ve çocuk yetiştirme gibi konularda uzmanlar tarafından kursiyerlere eğitim veriyoruz.'' 

Kursiyerlerden Melahat Ciğer de bekar olduğunu ve evlilik konusunda ileriye dönük birikim sağlamak amacıyla kursa katıldığını belirtti. 

Bu tür eğitim programlarının faydalı olduğuna inandığını ifade eden Ciğer, ''Burada öğrendiklerimi çevremdeki evli kadınlarla paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda burada edindiğim bilgileri, evlilik hayatımda da kullanacağım. Evlilikte yapılan hataları en aza indirme anlamında bu kursların çok verimli olduğunu düşünüyorum'' dedi. 

Evlilik okulu programına nişanlısının isteği üzerine katıldığını ifade eden Yasin Kiraz da bazı konularda hata yaptığını fark ettiğini ve bunları düzeltmeye çalışacağını kaydetti. Kiraz'ın nişanlısı Ülkü Kütük ise kurstaki örnekleri hayatında uygulamaya çalışacağını söyledi.

A+ A-